Yumurta Dondurmada Ne Aşamadayız?

Dünyada, yumurta dondurma işleminde doğan ilk çocuk, 1986 yılında Avustralya’da Chen ve arkadaşları tarafından gerçekleştirilmiş olalı 32 sene olmuştur. Sonrasında bu konuyla ilgili bilimsel çalışmalar hızlanmış olup, diğer taraftan kanuni zemini ve etik kuralları tartışılmıştır.

Günümüzde yumurta dondurma teknikleri geliştirilmiş ve başarı oranları artırılmıştır. Bu sebeple yasal düzenlemeleri de yapılmış olan yumurta dondurma işlemi çeşitli tıbbi zorunluluklar durumunda ülkemizde de yapılmaktadır.

 

KİMLERE UYGULANIR

  • Yumurtalık kanseri teşhisi konmuş hastalara kemoterapi öncesi yumurta dondurma işlemi yapılır. Böylelikle yumurtaları kemoterapinin yan etkilerinden etkilenmez

 

  • Erken menapoz teşhisi konan hastalarda yumurtalıklarındaki yumurta sayısı erken yaşlarda duracağından tedbir amaçlı yumurtaları dondurulur.

 

  • Yumurtalık rezervini etkileyecek ameliyatlar öncesi dondurulabilir.

 

YUMURTA DONDURMA İŞLEMİ

Bu işlemde, öncelikle aynı tüp bebek tedavisinde olduğu gibi yaklaşık 10 günlük bir tedavi ile  yumurtalar olgunlaştırılır ve ultrason altında toplanırlar.

Sonrasında yumurtalar dondurma işlemine hazırlanarak ileri ki yıllarda tekrar kullanılmak üzere -196 derecede sıvı azot içerisinde özel sıvı azot tanklarında  saklanırlar.

Tekrar kullanılacağı zaman çözülen yumurtalar mikroenjeksiyonla döllendirilip embryo haline getirilirler ve annesine transferleri yapılır.

Genel olarak yavaş ve hızlı dondurma tekniği olarak 2 yöntem mevcuttur. Hızlı dondurma yöntemi(vitrifikasyon) son yıllarda geliştirilmiş olan bir yöntemdir.

Hızlı dondurma tekniğinin başarı oranları daha yüksek olduğu için bir çok tüp bebek merkezi bu yöntemi tercih etmektedir.

Merkezimizde de yumurta dondurma işlemi başarıyla uygulanmaktadır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

\