varikosel tedavisi

Varikosel Tedavisi Nasıl Yapılır?

varikosel tedavisi

Varikosel Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tüm kısırlığın yani infertilitenin yaklaşık% 25’inde bir sperm defekti oluşur ve kısırlığın% 40-50’sinde ana neden olan bir sperm defekti veya buna neden olan bir neden bulunur. Buna erkek faktör infertilitesi yani kısırlığı denir. Varikosel, spermatik kordda pampiniform pleksusun venlerinde anormal bir kıvrım ve genişleme oluşturur. Birazda skrotum variköz ven gibidir. Bir varikosel muhtemelen testiküler sıcaklığı arttırarak spermi etkileyebilir.

Peki, varikosel tedavisi nedir?

Ürologlar sık ​​sık varikoselleri teşhis eder ve ameliyatla onarırlar. Bununla birlikte, bir varikoseli düzeltmek (cerrahi prosedür) sıklıkla meni kalitesini, çift için hamileliğe neden olması gereken tedaviyi değiştirmek için yeterince iyileştirmez. Çeşitli çalışmalar, varikosel cerrahisinin sperm sayısını veya düşük motilitesini iyileştirebileceğini, ancak randomize ve kontrollü çalışmaların gebelik oranlarının iyileştiğini göstermediğini göstermiştir . Daha yüksek bir sperm sayımı ile kadın partnerin hamile kalması arasında bir fark olabilir. Bu tedavi seçenekleri meni anormallik derecesine ve bireysel çiftin durumunda bulunan diğer faktörlere bağlıdır.

Örneğin, sayı cc başına yaklaşık 5 milyonun altında veya motilitesi% 30’un altındaysa, varikosel tedavisi yapıldıktan sonra tohumlama veya tüp bebek uygulanmadan gebeliğe neden olmak için meni kalitesinin yeterince artacağı pek muhtemel değildir. Bu çiftler seçeneklerini tartışmak için kısırlık uzmanı görmeyi düşünmelidirler. Bir erkek eşin sperm sayısının cc’de yaklaşık 5 milyonun altındaki veya% 30’un altındaki motiliteye sahip olan çiftler, muhtemelen gebe kalabilmek için ICSI ile IVF’ye ihtiyaç duyacaktır.

Erkeklerde infertilitenin en yaygın nedeni, varikosel, anormal büyümüş ven testisleri boşaltır. Çocuğu olmayan infertil erkeklerin yaklaşık üçte birinde varikosel var ve bir zamanlar verimli ancak şu an infertil olan erkeklerin% 50-80’inde varikosel vardır. Bu, varikoselin doğurganlıkta ilerleyici zamana bağlı düşüşe neden olduğu anlamına gelir. Varisler bacaklarda ya da hemoroidlerde variköz damarlar gibidir. Skrotumda kan biriktirilmesine ve testiküler sıcaklığın yükselmesine neden olurlar. Testiküler sıcaklığın bir derece yükselmesi bile sperm üretimi ve testosteron fonksiyonu üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir.

Varikosel tedavisi var mı?

İyi haber şu ki varikoseller tedavi edilebilir. Sperm sayısını iyileştirmek için varikosel cerrahisinin faydasını gösteren çok sayıda rapor yayınlandı. Bununla birlikte, varikosel onarımı, özellikle fiziksel muayene sırasında görülemeyen veya hissettirilmeyen küçük varikosellerde, tartışmalı olmaya devam etmektedir. Çalışmalar, büyük varikosellerin onarımı için semen kalitesinde daha büyük iyileştirmeler olduğunu, daha küçük olanlara kıyasla daha fazla gelişme sağladığını biliyoruz.

Mikroskoplar, varikoselleri onarmak için daha eski cerrahi prosedürlerde kullanılmadı, bu da testisler için ana besin kaynağı olan küçük arterlerin bulunmasını oldukça zor kıldı. Bu arterler çoğunlukla bağlıydı, bu da testis fonksiyonunu güçleştirmek olasılığı düşüktür. Küçük lenf kanalları da yanlışlıkla bağlanmıştı, sıklıkla testis çevresinde gelişen bir sıvı çantası olan hidrosel adı verilen bir koşula neden oluyordu.

Varikosel tedavisi ve gelişmeler

Bu sonuçlar, bir operasyon mikroskopu kullanılarak varikosel onarımı tekniğinin geliştirilmesine yol açtı. Bu, atardamarların ve lenf kanallarının tanımlanmasını ve korunmasını sağlar, böylece testisin olası hasarını ortadan kaldırır ve aynı zamanda hidrosel komplikasyonunu neredeyse ortadan kaldırır. Bu tekniği binlerce hastada kullanan geniş varikosellerin onarılmasından sonra ortalama sağlıklı sperm sayısının% 128 oranında arttığı gösterildi. Varikosellerin mikrocerrahi onarımı, postoperatif ağrı ve mikrocerrahi olmayan tekniklere kıyasla daha az komplikasyon ve başarısızlık ile semen parametrelerini ve doğurganlığı geliştirir.

Buna ek olarak, varikosel tedavisi, sperm DNA parçalanmasını veya DNA ipliğinin parçalara ayrılmasını azaltır. Sperm parametreleri önemli ölçüde düzelir ve varikosel onarımı sonrasında sperm DNA parçalanması belirgin şekilde azalır. İntrasitoplazmik sperm enjeksiyonu (ICSI) olan IVF, erkek eşin klinik varikoseli (ürolog tarafından kolaylıkla hissedilebilecek bir varikosel) bulunduğu infertil çiftlerde kullanıldığında bile, bu durum klinik gebelik oranları ve canlı doğum oranlarının iyileşmesine yol açar.

Dahası, mikro cerrahi varikoselektomi, spermatogenezi indükleyebilir ve erkeğin sıfır sperm sayısına (azoospermi) veya ciddi derecede düşük sperm sayısına ve düşük sperm hareketliliğine (oligoasthenospermia) sahip olan çiftler için hamileliğe yardımcı olabilir.

Varikosel onarımı başka bir önemli işleve sahiptir. Testislerin iki amacı vardır: biri sperm üretimi ve diğeri testosteron üretmektir. Testosteron normal bir cinsel dürtü, ereksiyon, kas kuvveti, enerji seviyeleri ve kemik sağlığı için gerekli olan erkek hormonudur. Varikosel varlığı testosteron düzeylerini önemli ölçüde düşürür ve mikrocerrahi varikosel onarımı sonrasında testosteron seviyeleri erkeklerin üçte ikisinden büyük oranda iyileşir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

\