tüp bebekte hamilelik haftası hesaplama

Tüp Bebekte Hamilelik Haftası Hesaplama

tüp bebekte hamilelik haftası hesaplama

Hamilelik, annenin son adet döneminin ilk gününden itibaren 40 hafta olarak sayılır. Tahmini doğum tarihiniz yalnızca bir rehber vermek içindir. Tüp bebekte hamilelik haftası hesaplama, birçok anne için oldukça önemlidir. Tüp bebek tedavisini başarı ile tamamlamış olan anne adayları, daha sonra bebeklerine kavuşmak için sabırsızlanır ve tüp bebekte hamilelik haftası hesaplama ile bebeklerine ne zaman kavuşacaklarını tahmini olarak belirler.

Anne karnında doğmamış bebek 38 hafta boyunca geçirir, ancak gebeliğin ortalama süresi (gebelik) 40 hafta olarak kabul edilir. Bunun nedeni, hamileliğin kadının son döneminin ilk gününden sayılmasıdır, gebe kalma tarihi genellikle iki hafta sonra gerçekleşir.

Hamilelik nasıl başlar?

Döllenme, bir yumurtanın ve bir spermin tek bir hücrede birleşmesi, gebeliğe yol açan karmaşık bir dizi olayda ilk adımdır. Döllenme fallop tüpünde gerçekleşir. Önümüzdeki birkaç gün içinde tek hücre çok hücrelere bölünür. Aynı zamanda bölünen hücrelerin küçük kümesi fallop tüpünü rahim ağzına kadar taşır. Orada implantlar büyür ve başlar. İmplantasyondan gebeliğin sekizinci haftasının sonuna kadar bebeğe bir embriyo denir. Gebeliğin dokuzuncu haftasından doğumuna kadar buna fetüs denir.

Plasenta nedir?

Plasenta bu hızla bölünen hücrelerin bazılarından oluşur. Plasenta hamilelik sırasında yaşam destek sistemi olarak işlev görür. Anneden alınan oksijen, besin maddeleri ve hormonlar bebeğe ulaşmak için plasentaya aktarılır ve bebeğin atık maddeleri anneye çıkarılır.

Hamilelik sırasında rahim nasıl değişecek?

Hamilelik sırasında uterusunuzun astarı kalınlaşır ve kan damarları fetusa besin sağlamak için büyür. Hamilelik ilerledikçe, büyümekte olan bebeğiniz için yer açmak için rahiminiz genişler. Bebeğiniz doğduğunda rahmin normal boyutunun bir çok kez genişlemesi gerekir.

Hamilelik ne kadar sürer?

Normal bir gebelik, son adet döngüsünün ilk gününden yaklaşık 40 hafta sürer. Gebelik, adet döngüsünün ilk gününden 2 hafta sonra başlayacağı kabul edilir. Bu nedenle, ekstra 2 hafta, aslında gebe kalmadığınızda hamileliğinizin başında sayılır. Gebelik “resmi olarak” 10 haftada (40 hafta) -örneğin 9 ayda- bu fazladan haftalar nedeniyle sürer.

tüp bebekte hamilelik haftası nasıl hesaplanır

Kaç haftalık hamileyim?

Hamilelik haftalara, bazen de günlere ayrılabilir. “36 ve 3/7 haftalık” bir gebelik “36 hafta ve 3 günlük gebelik” anlamına gelir. 40 haftalık gebelik çoğunlukla üç trimestere ayrılır. Her üç aylık dönem yaklaşık 12-13 hafta sürer (veya yaklaşık 3 ay sürer):

  • Birinci trimester: 0 hafta-13 ve 6/7 hafta (Ay 1-3)
  • İkinci üç aylık dönem: 14 ve 0/7 haftalık-27 ve 6. haftada (Aylar 4-7)
  • Üçüncü üç aylık dönem: 28 ve 0/7 hafta – 40 ve 6/7 hafta (Ay 7-9)

Tahmini doğum tarihi nedir?

Sadece 20 kadından yaklaşık 1’i kesin vade takvimlerine göre doğuruyor. Yine de, tahmini doğum tarihi birçok nedenden ötürü yararlıdır. Bebeğinizin gebelik yaşını gebelik boyunca belirleyerek bebeğin büyümesinin izlenebilmesini sağlar. Ayrıca, hamilelik boyunca elde edeceğiniz bazı testler için bir zaman çizelgesi sağlar.

Tüp bebekte doğum tarihi nasıl hesaplanır?

Tahmini doğum tarihi, son adetin ilk gününden hesaplanır. Ancak son adetin tarihi belirsiz olduğunda, birinci trimesterde vade bitimini tahmin etmek için ultrason muayenesi yapılabilir. In vitro fertilizasyon yaptırdıysanız, tahmini doğum tarihi embriyonun yaşına ve embriyonun rahime transfer edildiği zamana göre ayarlanır.

Gebelik üç trimestere ayrılır:

  • Birinci trimester – 12 hafta
  • İkinci üç aylık dönem – 12 ila 24 hafta
  • Üçüncü trimester – 24 ila 40 hafta.

Gebe kalma anı, kadının yumurtasının (erkek yumurta yumurtasının) erkeğin sperm tarafından gübrelenmesidir. Cinsiyet ve miras özellikleri bu anda kararlaştırılır.

tüp bebek hamilelik haftası

Hafta 1

Bu ilk hafta aslında adet döneminizdir. Beklenen doğum tarihiniz son döneminizin ilk gününden hesaplandığından, bebeğiniz henüz hamile kalmasa da, bu hafta 40 haftalık hamileliğinizin bir parçası sayılır.

Hafta 2

Yumurtanızın döllenmesi sperm tarafından bu haftanın sonlarına doğru gerçekleşecektir.

Hafta 3

Gebelikten otuz saat sonra hücre iki bölünür. Üç gün sonra, hücre (zigot) 16 hücreye bölünmüştür. İki gün daha sonra, zigot fallop tüpünden uterusa (rahim) doğru göç etti. Gebelikten yedi gün sonra, zigot kendini dolgun uterus astarına (endometriyum) yuvarlar. Zigota şu anda bir blastosist adı verildi.

Hafta 4

Büyüyen bebek bir tahıl pirincinden daha incedir. Hızla bölünen hücreler, sindirim sistemi de dahil olmak üzere çeşitli vücut sistemlerini oluşturma sürecindedir.

Hafta 5

Gelişen sinir tüpü sonunda merkezi sinir sistemi (beyin ve omurilik) haline gelecektir.

Hafta 6

Bebek artık bir embriyo olarak bilinir. Boyu 3 mm kadardır. Bu aşamaya gelindiğinde, annenin menstrüel bir dönemi engelleyen özel hormonları salgılar.

Hafta 7

Kalp atıyor. Embriyo plasentasını ve amniotik kese geliştirmiştir. Plasenta, annenin kan dolaşımındaki oksijene ve besleyicilere erişmek için uterus duvarına giriyor.

Hafta 8

Embriyo şu an 1.3 cm uzunluğunda. Hızla büyüyen omurilik kuyruk gibi görünüyor. Kafa orantısız olarak büyüktür.

Hafta 9

Gözler, ağız ve dil oluşuyor. Minik kaslar, embriyonun hareket etmesine izin verir. Kan hücreleri embriyo karaciğeri tarafından yapılır.

Hafta 10

Embriyo bugün fetüs olarak bilinir ve yaklaşık 2,5 cm uzunluğundadır. Tüm bedensel organlar oluşur. Daha önce nub veya kürek gibi duran eller ve ayaklar, şimdi parmaklar ve parmaklar gelişiyor. Beyin aktiftir ve beyin dalgalarına sahiptir.

Hafta 11

Dişler diş eti içinde tomurcuklanıyor. Küçük kalp daha da gelişiyor.

tüp bebekte hamilelik haftası

Hafta 12

Parmaklar ve ayak parmakları tanınabilir, ancak cilt dokuları ile hala birbirine yapışmıştır. İlk trimester kombine tarama testi (ana kan testi + bebeğin ultrasonu) bu süre zarfında yapılabilir. Bu test, trizomi 18 (Edward sendromu) ve trizomi 21 (Down sendromu) olup olmadığını kontrol eder.

Hafta 13

Fetüs artık 7 cm’den uzun.

Hafta 14

Göz kapakları tamamen gelişmiş gözlerin üzerine yapıştı. Bebek artık ses çıkarabilir, çünkü ses telleri vardır. Baş parmağını bile emmeye başlayabilir. Parmaklar ve ayak parmakları büyüyor.

Hafta 16

Fetüs yaklaşık 14 cm uzunluğundadır. Kirpikler ve kaşlar ortaya çıktı ve dilin tatları var. İlk üç aylık test yapılmadığı takdirde, ikinci trimestir maternal serum taraması sunulacaktır (12. haftaya bakınız).

Hafta 18-20

Bir ultrason önerilecek. Bu fetal morfoloji taraması yapısal anomalileri, plasentanın pozisyonunu ve çoklu gebeliklerini kontrol etmek içindir. İlginç bir şekilde, ceninde hıçkırıklıklar sıklıkla gözlemlenebilir.

Hafta 20

Fetüsün uzunluğu 21 cm kadardır. Kulaklar tamamen işler ve dış dünyadan boğuk sesler duyulabilir. Parmak uçlarının baskısı var. Genitaller şimdi bir ultrason taraması ile ayırt edilebilir.

Hafta 24

Fetüsün uzunluğu 33 cm kadardır. Kaynaşmış göz kapakları şimdi bebeğin gözlerini açıp kapatmasını sağlayan üst ve alt kapaklara ayrılmıştır. Cilt ince saçlarla kaplıdır (lanugo) ve bir mumlu salgı katmanı (vernix) ile korunmaktadır. Bebeğin akciğerleri ile solunum hareketleri yapar.

Hafta 28

Büyüyen vücut büyük kafa buluyor ve bebek artık orantılı görünüyor.

Hafta 32

Bebek çoğu zaman uykuda geçirir. Hareketleri güçlü ve eşgüdümlüdür. Muhtemelen doğuma hazırlık olarak şu an ‘baş aşağı’ konumunu varsaymıştır.

Hafta 36

Bebek yaklaşık 51 cm uzunluğunda ve doğum için hazır. Doğum eyleminin başlangıcına neden olan şey tam olarak bilinmemektedir. Büyük olasılıkla anne ve bebek arasındaki fiziksel, hormonal ve duygusal faktörlerin bir kombinasyonudur.

Hamileliğin 37-40. Haftalarında ne olur?

Fetus pelvise düşer. Özellikle dirsek, diz ve omuz çevresinde daha fazla yağ birikir. Gebeliğin geçen ayı boyunca fetus haftada yaklaşık 1 kilo alır.  Doğum gerçekleşir. Tüp bebekte hamilelik haftası hesaplama, embriyo transferinin zamanı bilindiğinden daha kolaydır. Ayrıca hamilelik haftalarında yaşanan belirti ve değişimlere göre de tüp bebekte hamilelik haftası hesaplama için ipuçları yakalanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

\