tüp bebekte hamilelik belirtileri nelerdir

Tüp Bebekte Hamilelik Belirtileri

tüp bebekte hamilelik belirtileri nelerdir

Tüp bebekte hamilelik belirtileri, tedaviyi tamamlamış anne adayları için oldukça önemli bir konudur.  Embriyo transferi yapıldıktan sonra, gebelik testine kadar 12 gün beklemek anne adaylarını özellikle endişelendirir. Bunu göz önünde bulundurarak, herhangi bir implantasyon(tutunma) işareti veya “gebe hissetmek” için vücudunuzu incelemek kolaydır. Fakat tüp bebekte hamilelik belirtileri nelerdir?

Tüp bebekte hamilelik belirtileri embriyo transferi sonrasında ne zaman ortaya çıkar?

Doğal bir deyişle  embryonun anneye(rahme) tutunmasıyla gebelik belirtileri de kendini gösterebilir. Tutunma işlemi 7.günlük embryo aşamasında başlar ve tamamı rahime gömülene kadar devam eder.Bu aşamalarda kahverengi rengi lekelenmeler yada kasıklarda küçük kramplar oluşabilir. Bunlar endişe edilecek şeyler değillerdir. Her ne kadar bu durumlar gebelik işareti olsa da %100 gebelik var denemez. Bazen kullanılan destekleyici ilaçlarda bu belirtilere sebep olabilir.  Halk arasında erken gebelik belirtisi olarak aşina olunan baş ağrısı ya da mide bulantısı   hormon seviyeleri ile ilgilidir. Özellikle hCG (insan koryonik gonadotropin) ve progesteron gebelik hormonları buna sebep olur.  HCG seviyeleri embryo tutunduktan sonra her iki günde bir ikiye katlayacak şekilde yükselerek devam eder ve beraberinde progesteron hormonunuda yükseltir.

Hamileliğin ilk belirtileri kişiden kişiye değişebilir ve bazı anneler hiç fark etmeyebilir. Bununla birlikte, bazı ortak işaretler şunlardır;

İmplantasyon lekelenmesi

İmplantasyon kanaması veya “lekelenme”, embryo rahime (endometriuma) tutunup içine gömülürken ortaya çıkan çok hafif bir kanamadır(lekelenme). Kahverengimsi koyu renklidir, mukusda görülebilir. Endişe edilecek bir durum değildir.

İmplantasyon krampları

Bazı anneler implantasyon (embryo tutunması) zamanında hafif bir implantasyon ağrısı ya da kramp yaşamakta olduklarını iddia ederler.Transferden sonra 2-4 gün içinde oluşabilir. Endişe edilecek bir durum değildir.

Adet öncesi benzeri semptomlar

Erken gebeliğin hormonal değişiklikleri, adet öncesi semptomlara benzeyebilir. Örneğin, göğüslerinizin bu süre zarfında ağrıdığını, baş ağrısı  veya genel bir yorgunluk hissedebilirsiniz.

tüp bebekte hamilelik belirtileri

Embriyo transferinden sonra kramp gibi semptomları anlama

Embriyo transferi sonrası erken gebelik belirtileri hakkında hatırlanması gereken çok önemli bir şey var.

IVF döngüsünde   yumurta toplanmasından 35 saat önce  hCG  hormonu(çatlatma iğnesi)  yapılır ve transferden sonra rahimi(endometriumu) desteklemesi için progesteron hormonu takviyesi yapılır.

Bunlar vücudunuzun hamileliğin erken dönemlerinde doğal olarak ürettiği hormonlarla aynı olduğundan,  dışarıdan verilen bu hormonlarda erken hamilelikde görülen semptomlara benzer bir tablo çizebilirler.

Bununla birlikte, aşağıdaki semptomlardan herhangi birini fark ederseniz, derhal bir doktora görünün.

  • Vajinadan parlak kırmızı kanama
  • Şiddetli karın ağrısı veya kramp
  • Ateş
  • Göğüs, bacak, boyun veya pelvis ağrısı
  • Çok baygın ya da iyi hissetmiyorsanız
  • Şiddetli şişkinlik hissetmek
  • Kabızlık

Bunlar, bir enfeksiyon, ektopik gebelik veya over hiperstimülasyon sendromu gibi ciddi komplikasyonların belirtileri olabilir – bu nedenle kendinizi hızlı bir şekilde kontrol etmeniz önemlidir. Embriyo transferi sonrası semptomların hayatınızı kontrol etmesine izin vermeyin. Embriyo transferi yapıldıktan sonra, erken gebelik gibi şüphe uyandıran belirtileri fark edebilirsiniz. Transfer sonrası semptomlarınız sebebiyle kendinizi iyi hissetmiyorsanız, bir doktora gitmekten çekinmeyin.

Gebelik belirtileri

Düzensiz adet dönemleriniz veya atlanmış döneminiz varsa, bu hamilelik belirtisi olmayabilir, ancak düzenli bir 28 günlük döngününüz varsa bu işareti bekleyebilirsiniz. Hormonal değişiklikler, sonraki 10 gün içinde ortaya çıkabilen bu işaretleri tetikleyebilir. Diğer erken belirtiler arasında şişmiş göğüsler, şişmiş bir karın ve yorgunluk hissi olabilir.

Yanlış belirtiler

Tüp bebek tedavisinden sonra yanlış semptomlara sahip olabilirsiniz. Tüp bebek yani IVF yan etkilerinin karın ağrısı, şişkinlik, baş ağrısı ve ruhsal değişimler içerebileceğini unutmamak gerekmektedir. Gebelik semptomları ile tüp bebek yan etkileri arasındaki benzerliklerle, hamile olup olmadığınızı veya hissettiğiniz gibi olmadığını söylemek zor olabilir. Progesteron hormonu tüp bebek başarısının oranını arttırmaya yardımcı olabilir, ancak gebelik belirtilerini taklit eden semptomlara neden olabilirler. Buna ek olarak, ender tıbbi durum yumurtalık hiperstimülasyon sendromu (OHSS) IVF sürecinden kaynaklanabilir.

Gebelik testi

Embryo transferinden 12 gün sonra  sağlık ocaklarında bile yaptırabileceğiniz kandan gebelik testi ile( insan koryonik gonadotropin (HCG) testi) gebelik belirlenir. HCG değeri 100 ün üzeri güçlü bir gebeliktir. Bu değerin kendini iki günde bir ikiye katlaması gerekir. Test hamilelik sırasında üretilen HCG hormonu miktarını ölçmektedir. Sonrasında karından ultrason muayenesi ile gebelik kesesi ve bebeğin kalp atışı tespit edilerek sağlıklı bir gebelik olduğu teyit edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

\