Sperm sayısını artıran besinler nelerdir?

Dünya genelinde kısırlık büyüyen bir problemdir.

Toplumda her 6 çift den birini etkilemektedir ve araştırmacıların tahminine göre kısırlık problemi olan her 3 kişiden birinde sorun tamamen erkek faktörüdür.

Kısırlık problemi her zaman kendiliğinden çözümlenemesede, sağlıklı bir diyet, vitaminler ve yaşam tarzını değiştirme sorunun çözümüne yardımcı olur.

Sperm azlığının bir çok nedeni olabilir. Bunlar genetik faktörler, varikosel, enfeksiyon, tümör, hormon dengesizlikleri gibi tıbbi nedenler olabileceği gibi, endüstriyel kimyasallar,  ağır metaller, çok sık radyasyona ve yüksek ısıya maruz kalmak gibi çevresel nedenler olabilir.

Tüm bunlara ilaveten sigara ve alkol kullanımı, steroid ilaçlar, mesleki durumlar(kamyon şoförü, fırın işçisi vs), stres ve aşırı şişmanlık gibi yaşam tarzımıza göre durumlar, sperm sayısını azaltan faktörler arasında sıralanabilir.

 

SPERM SAYISINI ARTIRAN YİYECEKLER

Her gün 1 bardak Nar suyu içmek spermin kalitesini ve hareketliliğini artırmaktadır.

Çok kuvvetli bir anti oksidan olan Nar, serbest oksijen radikallerin sebep olduğu hücre hasarı ve DNA hasırını nötralize etmede çok kuvvetlidir. Vitamin C den yüksek olması nedeniyle virus ve bakterilere karşı etkilidir.

E vitamini bakımından  çok zengin olan  Keçi Boynuzunun sperm hareket ve sayısı üzerine artırıcı etkileri vardır.

 

L-Carnitine bakımından zengin kuzu eti sperm fonksiyonları ve üretimi açısından faydalıdır.

Folik asit ve demir açısından zengin ıspanak sperm konsantrasyonunu ve gelişimini artırır.

 Likopenden zengin domates ve benzeri kırmızı sebzelerin üretimi üzerine faydaları vardır. Mutlaka mevsiminde tüketilmelidir. Mevsim kurutmasıda tercih edilebilir.

A vitamininden zengin havuç sperm oluşumu için gereklidir.

A,B1 ve C vitaminlerinden ve potasyumda zengin olan muz bromealin enzimi de içerir. Sperm fonksiyonları ve üretimi için faydalıdır. Özellikle yerli muz tercih edilmelidir.

Omega-3 bakımından zengin Somon balığı sperm sayısını artırma konusunda etkindir.

Akdeniz mutfağının tercihi olan istiridye yoğun çinko içerir. Sperm üretimi konusunda etkilidir.

          Diğer taraftan bu konularla ilgili yapılan son çalışmada, beslenme tarzını Akdeniz mutfağına çeviren, 37 yaş altı kadınlarda, 2 ay içerisinde gebe kalma konusunda 2,7 kat artış olduğu gösterilmiştir (Karayiannis, 2018)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

\