Sperm DNA Fragmantasyon testi

          Erkek infertilitesinin değerlendirilmesinde sperm DNA fragmantasyonu(SDF) testi önemli bir araçtır.

          Son 10 yılda, erkek kısırlığı üzerine yapılan yoğun çalışmalar neticesinde konuya hakimiyet artmıştır. Kanıta dayalı tıbba göre hastanın değerlendirilmesi ve tedavisi için yapılan bir takım testler vardır ki bunların en bilineni spermiogram testidir.

          Bu testlere göre erkek gametlerinin(sperm hücreleri) fonksiyonunu yerine getirip getirmediği konusunda bilgiler edinilmektedir.

          Günümüzde standart sperm testlerinin erkek kısırlığı tanısı koymada yetersiz kalabileceği fark edilmiştir. Dünya Sağlık Örgütünün(WHO) belirlemiş olduğu spermiogram referans değerlerine her ne kadar yeni güncellemeler yapılmış olsa da, spermiogram testi teşhis koymada yetersiz kalabilmektedir.

          Bunu, spermiogram değerleri normal olan, sağlıklı olduğu kabul edilen erkeklerin %30 unun çocuk sahibi olamamasından anlıyoruz(Gelbaya TA,2014).

             Diğer fonksiyon testlerinden farklı olarak sperm DNA fragmantasyonu testi, sperm DNA bütünlüğü hakkında ve dolayısıyla oluşacak olan embryonun sağlıklı gelişip gelişemeyeceği hakkında çok önemli bilgiler verir. Sebebi bilinmeyen kısırlık teşhisi konan hastaların %80 ininde SDF indexi çok yüksek bulunmuştur (Simon L,2013).

KİMLERE SPERM DNA FRAGMANTASYON TESTİ YAPILIR ?

1) Varikosel Hastaları

2) Tekrarlayan Düşüğü olan hastalar

3) Sebebi bilinmeyen infertilite hastaları

4) Çoklu başarısız tüp bebek denemesi olan hastalar

5) Tüp Bebek denemesi olup da gebe kalan fakat düşük yapan hastalarda

 

yapılmasını tavsiye ediyoruz.

Merkezimizde de “Sperm DNA Testi” uygulaması yapılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

\