Hamileyken Üstüne Görme Nedir?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Hamileyken Üstüne Görme Nedir?

hamileyken üstüne görme

Hamilyeken üstüne görme, toplumumuzda yaşanan ve kadınların endişelenmelerine yol açan bir kanamadır. Hamileyken adet dönemi kesilir. Kadının adet olması, yumurtlama durduğundan söz konusu değildir. Bu sebeple de hamileyken meydana gelen kanamalar, adet kanaması değildir. Bu kanamaların birçok sebebi olabilir. Genellikle yaşanan kanama, döllenmeden sonra embriyonun rahme yerleşme durumundan kaynaklanır. Bu sebeple de hamileyken üstüne görme  olarak adlandırılan kanama, aslında implantasyon kanamasıdır. Adet kanaması, kalınlaşan rahim iç tabakasının bir miktar kanla vücuttan atılması manası taşımaktadır. Rahim iç tabakası her ay yumurtlamadan sonra kalınlaşmaktadır. Eğer döllenme meydana gelmiyorsa bu tabaka, bir miktar kanla vücuttan atılır. Eğer döllenme yani gebelik oluşmuş ise, bu durumda embriyo yani gelecekte bebek olacak hücre, bu alana yerleşir. Bu yerleşme sırasında hafif bir lekelenme meydana gelebilir. Bu kanama adet kanından farklıdır, daha kısa sürede tamamlanır. Fakat bu kanamanın fark edilmemesi ve kadının hamile olmadığını düşünmesi de oldukça yaygındır. Bu durumun olumsuz yanları olabilir. Kadının gebeliği fark etmemesi ve gebeliğe zarar verecek durumlarda bulunması ya da gebeliği sonlandıramaması gibi durumlar ortaya çıkabilir.

Üstüne adet görmek ile adet kanaması arasındaki fark nedir?

Üstüne adet görme yani implantasyon kanaması,  adet kanaması değildir. Genel olarak, kanamanın  yoğunluğu ve rengi de normal regl döneminde yaşanan kanamadan farklı olmaktadır. Üstüne görme şeklinde tabir edilen kanama, normal adet kanamasından çok daha az ve düzensiz olarak yaşanır. Üstüne görme kanaması, döllenmeyi takip eden 10 gün içerisinde meydana gelebilir.  Bu kanama, her zaman için anne adayı tarafından implantasyon kanaması şeklinde fark edilmeyebilir. Eğer korunmasız cinsel ilişki yaşandıysa ve adet kanaması ilişkiden 15 gün sonra meydana gelmişse adet dönemi geciktiyse mutlaka gebelik testi yapılmalıdır.

Üstüne adet görmenin bebek için zararı nedir?

Embriyo rahim duvarına yerleştikten sonra implantasyon kanaması yani üstüne görme meydana gelebilir. Hamilelik ya da bebek için genellikle herhangi bir zararı bulunmaz. Üstüne adet görmenin meydana getirebileceği en büyük risk: annenin adet olduğunu düşünmesi ve gebeliği daha geç fark etmesidir. Bu süreçte bebek ya da gebelik için zararlı durumlar meydana gelebilir. İstenmeyen gebelikler için ise gebeliği sonlandırma süreci bitebilir.

Hamilelik döneminde üstüne görme belirtileri nelerdir?

Kadının normal adet döngüsünde, 28 günün ardından eğer az bir kanamanız görülmesi durumunda dikkat edilmesi gerekir. Üstüne adet görme yaygın bir durum değildir. Kanama, adet kanamasından farklıdır. Oldukça az bir kanama olup, kısa sürede bitmesi gerekir. Kanama uzun sürüyorsa ve yoğunsa vakit kaybetmeden bir uzmana başvurulması gerekmektedir.

Hamileyken üstüne görme neden olur?

Hamilelikte değişen durumlar, anne adayında lekelenmeye neden olabilmektedir. Bu nedenler ve değişimler ise:

  • implantasyon –yerleşme kanaması (embriyonun rahme yerleşmesi)
  • düşük tehlikesi ile ortaya çıkan kanamalar,
  • servikal enfeksiyon kanaması,
  • yara ya da lezyona bağlı olarak görülen kanama,
  • plasenta yerleşim durumuna bağlı olarak görülen kanamalar

Yorumlar

Bir yorum yazınız