Hamilelikte Karın Sertleşmesi
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Hamilelikte Karın Sertleşmesi

hamilelikte karın sertleşmesi

Hamilelikte karın sertleşmesi ve kasılma gibi sorunlar, gebeliğin son aylarında yaygın olarak yaşanan bir durumdur. Anne adayları çeşitli durumlarda karınlarının şiddetli şekilde sertleştiğini ifade eder. Bu sertleşme bazı annelerde daha hafif, bazı annelerde daha şiddetli olabilir. Özellikle gebeliğin 6. Ayından itibaren, anne adayı karnında zaman zaman sertleşme hissedebilir, ellediğinde karnının tahta gibi sertleştiğini hissedebilir.

Hamilelikte karın sertleşmesi genellikle sakıncalı bir durum değildir. Ancak gün içerisinde sık sık tekrarlıyorsa, erken doğum belirtisi olarak düşünülebilir. Bundan dolayı da hamilelikte karın sertleşmesi sık sık tekrarlıyorsa, mutlaka bir uzmana başvurmak gerekmektedir. Kasılmalar nadir olarak meydana gelse dahi buna eşlik eden lekelenmeler, kanamalar ya da su gelmesi söz konusu ise; bulantı, kusma ya da baş dönmesi ortaya çıkıyorsa, idrar yaparken yanma, ateş yükselmesi gibi sorunlar da varsa, mutlaka bir uzmana başvurulmalıdır. Doktor muayenesinde elle muayene ve gerekirse NST aleti ile yapılan kontraksiyon (kasılma) ölçümünde bu kasılmaların gerçek bir erken doğum kasılması mı yoksa yalancı doğum sancıları mı olduğu tespit edilebilir.

Hamilelikte karın sertleşmesinin belirtileri nelerdir?

Hamilelikte ortaya çıkan bu karın sertleşmeleri, doğum kasılmalarından ciddi şekilde ayrıdır. Bundan dolayı da anne adayının bu kasılmaları doğum kasılmalarından ayırt etmesi önemlidir.

Karında meydana gelen sertleşmelerin belirtileri ise;

  • Dinlenildiği zaman hafifler ve ortadan kalkarlar
  • Ağrı söz konusu değildir.
  • Vakitsizdirler, düzenleri bulunmamaktadır.
  • Nadiren ortaya çıkarlar
  • Karında sertleşme ve toplaşma hissine yol açar.

Gebeliğin 36. haftasından sonra bebek ve anne için herhangi bir zarar sebep olmayan bu sertleşmeler, daha önceki haftalarda ortaya çıkmaları halinde erken doğum riskine yol açar. Yaşanan bu karın kasılmaları nedeniyle rahim ağzı yumuşar ve bu durum bebeğin erken doğumuna yol açabilir.

Yapılan bilimsel araştırmalar, hem bebek hem de anne fazla hareketliyse, anne karnına çok sıklıkla dokunuyorsa, idrar uzun süre tutuluyorsa, cinsel ilişkiye giriliyorsa ve vücuttaki sıvılar çok azalıyorlarsa kasılmaların daha yoğun ve sık olarak görüldüğü ortaya koyuluyor.

Hamilelikte karın sertleşmesi durumunda yapılacaklar:

İlk olarak anne adayı karın sertleşmesi hissettiğinde, duruş ya da yatış pozisyonunu değiştirmelidir. Hareketli pozisyonda ise dinlenme pozisyonuna geçmeli ve su içmelidir. Ilık duş almak da kasılan vücudu rahatlatabilir.  Bunun dışında doktor önerisi ile kasılmalara karşı etkili olan magnezyum tabletler bu tip durumlarda faydalı olmaktadırlar ancak bu tabletleri tüketmeden önce doktorunuza danışmak oldukça önemlidir. Şayet kasılmalar geçmiyorsa, vakit kaybetmeden bir uzmana başvurulmalıdır.

Yorumlar

Bir yorum yazınız