hamile kalma dönemleri

Hamile Kalma Dönemleri Nelerdir?

hamile kalma dönemleri

Hamile kalma dönemleri hesaplama kadınların hamile kalmak için başvurdukları en önemli hesaplamalardan biridir. Hamile kalma zamanı belirleyerek cinsel ilişkiye girerek çok daha yüksek bir şans elde edilebilir. Bunun için öncelikle kadının adet döngüsünü çok iyi takip ediyor olması ve adet dönemlerini eksiksiz olarak not ediyor olması gerekir. Çünkü hamile kalma dönemi hesaplamasında bu tarihler çok önemlidir.

Hamile kalma dönemi hesaplama

Kadınlarda yumurtlama ile yumurta bırakılması, adet döneminin belli günlerinde gerçekleşir. Bu nedenle kadın vücudunda hamile kalma yeteneği her zaman mevcut olmaz. Adet kanamasının başladığı ilk gün, o kadına ait adet döngüsünün başlangıcı, yani ilk günü olarak kabul edilir. Kadında bir adet döngüsü bir sonraki  adet kanaması başladığı zaman son bulur, yeni adet döngüsü başlar şeklinde kabul edilir.

Hamile kalma dönemi olarak en uygun zaman adet döngüsünün tam ortasına gelen zamandır, yani ayda bir  kez düzenli sorunsuz adet gören bir kadında adet kanaması başladıktan yaklaşık 14-15 gün sonrasına denk gelmektedir. Adet dönemi araları bir aydan daha uzun zaman olan kadınlarda, eğer bir sonraki adet kanamasının başlayacağı tarih önceden tahmin edilebiliyorsa, yumurtlama tarihi de adet kanaması başlamadan 14 gün öncesi döneme denk gelecek şekilde hesaplanabilir.

Kadında yumurtlama dönemine yakın bu günlerde rahim ağzı (serviks) ve vajina salgılarında yoğun bir artış gözlemlenebilir. Kadında vajinadan rahim bölgesine kadar bir yumurtanın ve spermin uygun şartları elde edip döllenebilmesi için her türlü detayı hazırlar.

Hamile kalma günleri testi var mıdır?

Hamile kalma dönemi için en uygun günler yumurtlama zamanına en olan yakın günlerdir. Yukarıda anlatılan şekilde takip ederek kendiniz belirleyebileceğiniz gibi, çeşitli web sitelerinde yer alan otomatik hamile kalma dönemi hesaplayıcı ile yumurtlama gününüzü hesaplayabilirsiniz. Ancak kesin bilgi edinmek için mutlaka kendi doktorunuza danışmanız gerektiğini unutmayın. Yumurtlama gününün 3 gün öncesi ile 3 gün sonrası arasında gün aşırı periyodlarla cinsel ilişkiye girerek, hamile kalma şansınızı arttırabilirsiniz. İlişkiden sonra yaklaşık 15 dakika kadar sırt üstü uzanarak bacaklarınızı havada tutmanız da ayrıca tavsiye edilir. Ayrıca her gün ilişkiye girme konusu da tavsiye edilmemektedir çünkü her gün ilişkiye girmek de ters etki yaratabilir. Bu durumda sperm sayısı azalır, o nedenle gün aşırı ya da 2 günde bir şeklinde daha faydalı sonuçlar alınabilir.

Hamile kalma dönemi için adet bitiminden bir gün sonrası dahil midir?

Regl yani adet döneminden sonra gireceğiniz her ilişkide, hamile kalma için uygun dönemdesiniz demektir. Eğer henüz bebek sahibi olmak istemiyorsanız, bu dönemlerde mutlaka doğum kontrol yöntemlerini kullanmalısınız. Bebek sahibi olmayı düşünüyorsanız da bu dönemleri verimli şekilde değerlendirmelisiniz. İster hamile kalmak isteyin, isterseniz gebelikten korunmak isteyin; her iki durumda da adet döngünüzü kesinlikle takip ediyor olmalısınız. Bu şekilde hamile kalma için en verimli dönemi belirleyebilirsiniz.

Adet kanamasının ardından hamilelik elde edilmesi için, yumurtlama sonrasında 48 saat içinde ve hemen sonrasındaki günlerde, yumurtanın sperm ile bir araya gelmesi için uygun bir zaman dilimidir. Kısaca hamile kalma dönemi için adet bitiminden bir gün sonrası da dahil olmaktadır.

Ayrıca şunu da unutmayın ki, her kadının adet döngüsü farklıdır ve metabolizması da farkıdır. Bu nedenle kendi döngünüzü başkalarıyla asla kıyaslamayın ve kendi düzeninizi kendiniz oluşturun. Bu şekilde hamile kalma olasılığınız daha da artacaktır. Tabii konu ile ilgili kesinlikle doktorunuzla da iletişim halinde kalmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

\