Gebelikte Tiroid Bozukluğu
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Gebelikte Tiroid Bozukluğu

gebelikte tiroid bozukluğu

Tiroid hastalıkları hipertiroidi ve hipotiroidizm gebelikte göreli olarak görülür ve tedavisi önemlidir. Tiroid, vücudunuzdaki metabolizma (vücudunuzun enerji kullanma şekli), kalp ve sinir sistemi, ağırlık, vücut ısısı ve vücudun diğer birçok işlemi düzenleyen hormonları serbest bırakan boynunuzun önünde bulunan bir organdır.

Gebelik süresince daha önce anne adayında görülebilen hipertiroidi veya hipotiroidizmi söz konusu ise özellikle hamilelik sürecinin ilk üç aylık döneminde, bu durumları kontrol altına almak adına daha fazla ve kontrollü olarak muayenelere ihtiyaç duyulabilir. Çeşitli durumlarda hamileliğin ilk trimestrde hipertiroidi benzeri belirtilerin yaşanmasına yol açabilir. Bu belirtiler; Çarpıntı, kilo kaybı ve sürekli kusma olarak sayılabilir. Belirtiler yaşanırsa, doktorunuza danışmalısınız. Hamilelikte tedavisi yapılmamış olan tiroid hastalıkları, prematür doğum, preeklampsi (kan basıncında ciddi bir artış), düşük ve düşük doğum ağırlıklarına yol açabilmektedir. Hipotiroidizm ya da hipertiroidi geçmişi mevcut ise zaman kaybetmeden doktorunuzla konuşmanız önem teşkil eder, bu sayede gebelik daha sağlıklı ve kontrollü geçebilir.

Gebelikte tiroid bozukluğu belirtileri nelerdir?

Hipertiroidi belirtileri ise;, artan kalp atış hızı, aşırı hava sıcaklıklarına karşı duyarlılık ve yorgunluk gibi sağlıklı bir gebeliğin belirtilerini taklit edebilir. Hipertiroidi için diğer belirtiler ise;

 • Düzensiz kalp atışları
 • Aşırı sinirlilik durumları
 • Şiddetli bulantı ve kusmalar
 • Hafif titreme hissi
 • Uyku bozuklukları
 • Aşırı kilo alımı ya da aşırı kilo kaybı
 • Hipotiroidi

Diğer belirtiler ise:

 • Kabızlık sorunları
 • Konsantrasyon zorluğu
 • Hafıza problemleri
 • Soğuk sıcaklıklara duyarlılık
 • Kas krampları

Hamilelikte tiroid hastalığının nedenleri

Hamilelik döneminde maternal hipertiroidinin en bilinen sebepleri arasında otoimmün bozukluk olan Grave hastalığı gelmektedir. Bu bozuklukta vücut, tiroid stimüle edici immünoglobülin (TSI) adı verilen ve tiroid hormonunun çok fazla tiroid hormonu üretmesine neden olan bir antikor (vücut tarafından üretilen, bir virüsün veya bakterilerin istila ettiği düşüncesiyle üretilen bir protein) yapar.

Hipotiroidinin en yaygın nedeni Hashimoto tiroiditi olarak bilinen otoimmün bozukluktur. Bu durumda vücut yanlışlıkla yeterli tiroit hormonu yapmak için yeterli hücre ve enzim içermeyen tiroid bırakarak tiroid bezi hücrelerine saldırır.

Gebelikte tiroid hastalığının teşhisi

Gebelikte hipertiroidizm ve hipotiroidizm, tiroid uyarıcı hormon (TSH) ve tiroid hormonları T4 düzeylerini ölçmek için semptomlar, fizik muayene ve kan tetkiklerine dayanarak ve hipertiroidide T3 için de teşhis konur.

Gebelikte tiroid hastalığının tedavisi

Hipertiroidi tedavisi gerektiren kadınlar için, tiroid hormonlarının üretimine müdahale eden antitiroid ilaçlar kullanılır. Bu ilaç genellikle ilk trimesterde propiltioürasil veya PTU’dur ve – gerekirse ilk trimesterden sonra da metimazol kullanılabilir. Kadınların bu ilaçlara cevap vermediği veya terapilerden yan etkileri olan nadir vakalarda, tiroidin bir bölümünü çıkarmak için ameliyat gerekli olabilir. Hipertiroidi, doğumdan sonraki ilk üç ayda daha da kötüleşebilir ve doktorunuz ilaç dozunu artırması gerekebilir.

Yorumlar

Bir yorum yazınız