Gebelikte Fazla Kilo Alımı Zararlı mı?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Gebelikte Fazla Kilo Alımı Zararlı mı?

gebelikte fazla kilo alımı zararlı mı

Hamilelik öncesi vücut kitle indeksi (BKİ) 25 ile 29,9 arasında ise aşırı kilolulu olma durumu söz konusu olur. (Vücut kitle indeksi, boyunuz ile kilonuz arasındaki ilişkiyi yansıtır ve vücut yağının bir tahmini anlamına gelir.) Vücut kitle indeksi 30 veya daha büyükse, obez teşhisi koyulmaktadır.

Gebelik sırasında ne kadar kilo almalıyım?

Gebelik döneminde ne kadar kilo alınacağı, gebelikten önceki kiloya bağlıdır.

BMI’niz 25 ila 29.9 ise: Hamileliğinizin sonunda 15 ila 25 kilo alınabilir, ikinci ve üçüncü trimesterlerinizde ayda yaklaşık 2 ila 3 kilo almanız normal sayılmaktadır.

BMI’niz 30 ya da daha yüksekse: Hamilelik dönemi boyunca yalnızctavsiye edilen sınırlar dahilinde kalanlara göre% 50 oranında gestasyonel diyabet gelişme ihtimalinin daha yüksek olduğunu ortaya çıkmıştır.

Hamilelik sırasında kilo vermek için diyet yapmalı mıyım?

Hamilelik döneminde kesinlikle diyet yapılmamalıdır. Yiyecek alımını kısıtlamak, siz ve gelişmekte olan bebeğiniz için potansiyel olarak hayati risk taşır. Ancak birçok artı boyutu kadın gebelik sırasında diyet yapmadan kilo alırlar. İlk üç aylık dönemde, sabah bulantılarının sonucu olarak kilo vermek çok yaygındır: Mide bulantısı iştahınızı azaltabilir ve kusma kalorileri atlamanıza neden olabilir. Ancak öyle olsa bebeğiniz gerekli tüm kaloriyi alacaktır. Aşırı kilolu kadınlar depolanmış yağda fazladan bir kalori rezervine sahiptir, bu nedenle bebeğiniz büyüdükçe, başta biraz kilo vermek veya kaybetmek zararlı değildir. Neyin iyi olmadığı kilo vermektir çünkü kasıtlı olarak kalori kesiminde bulunuyorsunuz (ve dolayısıyla besleyicileri sınırlamaktasınız).

Fazla kilolu veya şişman iseniz kilo almaya nasıl devam edebilirsiniz?

Egzersiz yapmak ve sağlıklı yiyecekleri yemeniz size kilo alma hedefleriniz konusunda yardımcı olabilir ve her ikisi de hamileliğinizi olumlu şekilde etkiler, gestasyonel diyabet ve preeklampsi gibi gebelik sorunlarınız riskini azaltabilir. Ayrıca hamilelikte ve sonrasında kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olurlar.

  • Sağlıklı bir hamilelik diyetine başlamak

Araştırma, planlama ve izleme, gebelik sırasında iyi yemenizi ve gebelik beslenmesinin yedi prensibini izlemenize yardımcı olur.

  • Düzenli egzersiz

Egzersiz için göreceli olarak yeni biriyseniz, yeni başlayanlar için hamilelik egzersizi ile başlayın. Yürüyüş, yüzme ve düşük etkili aerobik gibi düşük etkili egzersizden yararlanabilirsiniz. İlk önce doktorunuzla konuşmadan egzersiz rejimine başlamayın. Ve güvenli gebelik egzersizi kurallarına uyduğunuzdan emin olun. Bazı kadınlar, sağlıklı diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri yaparsa gebelik sırasında kilo verirler; bu durum size doktorunuzla birlikte gelmeyi seçtiğinizden emin olun.

Fazla kilo almanın gebelikte yarattığı riskler:

  • Daha az doğru ultrason sonuçları:

Aşırı kiloluysanız ve vücutta fazla yağ varsa, doktorunuz ultrason incelemeleriniz sırasında bebeğinize bakmak (ve tedavi gerektirebilecek tüm problemleri teşhis etmek) daha zorlanır.

  • Artan rahatsızlık:

Aşırı kilo alımı, sırt ağrılarından bacak ağrısına, variköz damarlar, baldır krampları, mide ekşimesi, hemoroitler ve achy eklemlerden bahsetmiyorum bile, tükenmeye neden olabilir veya bunları ağırlaştırabilir. Ve eğer çok fazla kilo işe emanetlerseniz, aynı zamanda deneyimi çok daha zorlaştırabilirler.

  • Yüksek tansiyon:

Hamileliğin ikinci yarısında teşhis edilen gestasyonel hipertansiyona sahip olmak doğum sırasında komplikasyonlara neden olabilir.

  • Preeklampsi:

Preeklampsi, sizin için karaciğer ve böbrek sorunlarına yol açabileceği gibi, intrauterin büyüme kısıtlaması (IUGR), plasental ani durma ve diğer komplikasyonlar riskini de arttırabilir.

  • Gestasyonel diyabet:

Aşırı kiloluluk veya gebelik sırasında fazla kilo almanız sizi gestasyonel diyabet riskine sokar, bu da sizi daha sonra yaşamda tip 2 diyabet teşhisi koyma riskiniz altına sokar.

  • Doğum anomalileri:

Obezite sorunu olan annelerin bebeklerinde kalp problemleri ve nörol tüp kusurları meydana gelebilir.

Yorumlar

Bir yorum yazınız