EMBRYOSCOPE

dinamik embriyo izleme sistemi

Tüp bebek tedavilerine yeni bir boyut kazandıran bu sistem, embriyoların tüm gelişim aşamalarını sürekli olarak izleme imkanı vermektedir. Bunun şu şekilde faydaları var; Öncelikle embriyolar konunun uzmanı embriyologlar tarafından incelenmek için dış ortama çıkarılırlar. Bu şekilde 2,5 dakika içinde kaç yumurtadan kaçı döllendi, hangileri sağlıklı hangileri değil, fragman var mı, hücre çapları eşit mi gibi bir çok parametreyi tespit edebilmek için her gün en az 1 defa embriyoları dışarı(inkübatör dışına) çıkarmak zorundadırlar ve bunu 2,5 dakika içinde yapmalıdırlar çünkü geçen her dakika embriyonun bulunduğu ortam şartlarını değiştirmektedir.

Dinamik embriyo takip sisteminde ise embriyolar dış ortama çıkarılmıyor, direkt olarak bulundukları ortamda özel mikroskoplar sayesinde takip ediliyorlar. Böylece embriyo gelişimini etkileyebilecek olan ısı kaybı, pH değişimi, O2 ve CO2 oranlarının değişmesi gibi şartlara yada yoğun mikroskop veya laboratuvar ışık kaynaklarına maruz kalmadıkları için gelişimleri daha sağlıklı oluyor. Dinamik embriyo gelişim sisteminin bir diğer önemli avantajı transfer için doğru embriyonun seçilmesi üzerinedir.

Son 3 yıldır Sağlık Bakanlığı’nca oluşturulan yasaya göre 35 yaş altı hastalara en fazla tek embriyo, 35 yaş ve üstü hastalarda en fazla 2 embriyo transfer edilebilmektedir. Embriyo transfer aşamasına gelindiğinde yine 2,5 dakika içerisinde gebelik ihtimali en yüksek, en sağlıklı ve en iyi embriyonun seçilmesi gerekmektedir. Bu durum uzman embriyologların işini oldukça zorlaştırmaktadır.

Diğer taraftan dinamik embriyo takip sistemi ile embriyoların, mikroenjeksiyon yapılmasından anneye transfer edilinceye kadar (bu durum 3 ila 5 gündür) geçen her anı otomatik olarak kayıt edilmektedir. Transfer aşamasında geriye dönük tüm data incelenerek gebelik ihtimali en yüksek embriyo seçilmektedir. Örneğin 2. polar cisimciği ne zaman atmış, Pronukleuslar ne zaman silinmiş,1. gün kaçıncı saatte ne şekilde bölünmüş, 2. bölünmesi nasıl olmuş, 2. bölünme ile 3. bölünme arasında geçen zaman hangi saatte olmuş gibi daha nice parametre incelenerek sonuca ulaşılır. Eski usul yöntemde bu boyutta bir değerlendirme yapabilmek mümkün değildi. Kaldı ki 2,5 dakikada karar vermek ile 3-5 günlük zaman diliminin değerlendirilmesi arasında dağlar kadar fark vardır. Bu durum aynı zamanda anne veya babalık hayali kuran hastalarımıza hak ettikleri tedavinin uygulanması açısından da önemlidir.

Dünyada sayılı tüp bebek merkezlerinde bulunan Dinamik Embriyo Takip Sistemi, Türkiye’de Doğu Anadolu Bölgesinde ilk defa Malatya Doğu Fertil Tüp Bebek Merkezinde başarıyla uygulanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

\