anne karnında bebek hareketleri

Anne Karnında Bebek Hareketleri

anne karnında bebek hareketleri

Anne Karnında Bebek Hareketleri

Bebeğiniz yeterince tekmeliyor mu? Anne karnında bebek hareketleri çok mu fazla?  Her bebek fetal hareketle ilgili olarak farklı olsa da ve normal olan geniş bir yelpazede var olsa da, orada neler olup bittiğini anlamak için gebelik sırasında bebeğinizin dünyasına bir göz atmaya yardımcı olur. İkinci trimesterinizin ortasına doğru, bebeğinizin ilk çarpık hareketlerini hissedeceksiniz, ancak altıncı ayda bu hareketler dikkat çekici tekmelere dönüşecek. Bebeğinizin size daha sıklıkla tekmelemeye başladığı fark edeceksiniz.

Altıncı Ay İstatistikleri

Bebeğiniz hamileliğinizin erken döneminde hareket etmeye başlamış olsa da, hissetmek için çok küçüktü. Gebeliğin 13. ve 16. haftaları arasında pek çok kadın, hızlanma olarak adlandırılan titrek hareketler hissetmeye başlar.  Bebeğiniz ilk hareket etmeye başladığında, tekme veya hareket hissetmeyeceksiniz. Bununla birlikte, altıncı aya ulaştığınızda, bebeğinizin büyüklüğü onu daha sıklıkla dolaştığını hissedeceğiniz anlamına gelir.  Bebeğiniz hareket halindeyken, genellikle normal olduğunu ve sağlıklı olduğunu gösterir. Bebeğinizin hareket etmesini hissetmek, ayrıca bebeğinizle bağ kurmanızı sağlar.

Tekme Sayma

Doktorlar gebeliğin 28. haftasından sonra hamile kadınların bebeklerinin tekmelerini saymaya başlamalarını öneriyorlar. Bebeğinizle bir bağı teşvik etmenin yanı sıra, bebeğinizin tekmeleme alışkanlıklarını takip etmek, size veya doktorunuza olası sorunları belirlemenize yardımcı olabilir. İki saatin sonunda 10 hareket hissetmediyseniz, doktorunuzu arayın.

Birinci Trimesterde anne karnında bebek hareketleri

Üçüncü ayın sonuna kadar (uygulamanızın Doppler’i bir kalp atışının güzel lub-dubunu alabildiğinde) gebeliğin ilk birkaç gününden ve haftalarından itibaren (hızla genişleyen hücrelerin kümesi sadece bir hücre kümesi olduğunda) İlk trimester şaşırtıcı derecede hızlı gelişme zamanıdır. Fakat henüz herhangi bir cenin hareketi hissetmeyi beklemeyin.

İkinci trimesterde anne karnında bebek hareketleri

Çoğu kadın 14-26. Haftalar arasında bebek hareketlerini hisseder. 22. Hafta. Plasentanın pozisyonu bir rol oynayabilir (eğer ön tarafa bakıyorsa, anterior plasenta, hareketleri susturabilir ve haftalarca daha uzun süre kalkmasını bekleyebilir).

anne karnında bebek hareketleri nasıl hissedilir

Anne karnında bebek hareketleri nasıl hissedilir?

Bebeğin yalnızca geri kalanımız gibi bireyler olduğunu unutmayın ve etkinliklerinin ritimleri ve kalıpları değişecektir. Bebeğinizin hareketlerini başkalarınınki ile karşılaştırmayın (en yakın arkadaşınızın hamileliği sizinkinden farklıdır) veya önceki kendi çocuklarınızla karşılaştırmamaya çalışın.

Üçüncü trimesterde anne karnında bebek hareketleri

Her şeyin beklendiği gibi ilerlediğinden emin olmak için, doktorunuz 28. haftadan başlamak üzere gebeliğinizin geri kalanı boyunca “tekmeleme sayma” ya da cenine yönelik hareketler başlatmanızı isteyecektir. İşte dikkat etmeniz gereken şeyler:

Ne sıklıkta:

Tekme saymak için günde iki kez, sabahın birinde, etkinlik seyrekleşeceği zaman ve bir kez daha aktif akşam saatlerinde bir miktar sessiz zaman ayırın.

Ne yapmalı:

Saati kontrol edin ve saymaya başlayın. Her tür hareketi sayın (tekmeler, çarpıntılar, atışlar, toplar). 10’a ulaştığınızda saymayı durdurun ve zamanı not edin.  Bir saat ya da daha kısa bir sürede her 10 hareket normaldir, ancak bazen daha uzun sürecektir.

Bir saat içinde 10 hareket hissetmediyseniz:

Bir aperatif tüketin veya biraz meyve suları için, yatın ve saymaya devam edin. 10’a erişmek iki saatten fazla sürerse, doktorunuza başvurun. Aktivitenin olmaması bir şeylerin yanlış olduğu anlamına gelmese de, bazen çabucak değerlendirilmesi gereken kırmızı bir bayrak olabilir.

Doğum öncesi anne karnında bebek hareketleri

Bebeğin doğumdan önce (ilk kez annelerden iki ila üç hafta önce, daha sonraki gebeliklerde vade tarihine yaklaştığında) pelvise düştüğü zaman, bu aktivite düzenleri tekrar değişebilir. Bebeğinizin başının her dönüşünde – oldukça kuvvetli – hissedeceksiniz (rahim ağzınıza yakın küçük elektrikli tırnaklar gibi hissedebilirsiniz).  Doğumdan önceki son birkaç hafta çok bireyseldir – bazı bebekler biraz daha az hareket eder, ancak yüz yüze görüşme zamanı gelene kadar enerjik bir şekilde ayak uydurmanız şaşırtıcı değildir.

Anne karnında bebek hareketlerinin azalması

Fetal hareketin farkında olmak her zaman iyidir, ancak gebelik boyunca çoğu zaman normal olan fetus hareketlerinde değişiklikler hissettiğiniz zamanlar olabilir. Birkaç kez fetal aktivitenizde bir azalma olduğunu fark edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

\